Igår em så ringde Paul och berättade att Plåtis äntligen efter två år fått en bryggplats och det ute i Djursholm. Plåtis har sedan Paul tjackade honom legat på
Stora Essingen
Kungshatt
På svaj utanför mälarhöjden
Inne vid SKK
I karlberskanalen (två dar) när motorn la av
Och nu alltså Djursholm.
Hur tar man då dit en båt som väger typ 20 ton? Kör den självklart.
Hur kommer man därifrån? Paddlar såklart.
Nu hade Paul glömt att vi inte bor norr om Polcirkeln och har därmed mörkt på kvällarna så när han hämtade mig vid fki op djurgårn vid 20.17 med min surfski så började det redan skymma och svalna av.
Vi puttrade bort i Plåtis och kom fram till Djursholm efter nån timme, lyckades pricka in hans pråm bland Glassiga motorbåtar som ägdes av typ varenda snubbe från dagens industri omslagen senaste tjugo åren.
Hoppade i Kajakerna vid Djursholm typ 21.30 och paddlade dryga timmen till fki. Väl framme så svalde Paul en jättespindel av bara farten medan jag åt upp resterna av ett krossat ägg jag glömt i omklädningsrummet ett par veckor innan.
Erica hämtade Paul så han slapp åka tunnelbanan i neoprenbrallor och rashguard elva på kvällen och bli misstagen för att vara med i Pridefestivalen en vecka försent.
Kul kvällsäventyr.
Marre