Tisdagsrace

Nu ikväll med mina trogna tävlingspolare:

Nils-även kallad fartmonstret från Småland. Har gnetat på lite i det tysta men nu 2016 fått bra fart. Vill vi veta hur snabb han kommer bli 2017? Till er alla inklusive mig själv, gäller att hålla i vinterträningen. Han testade en nelo idag som enligt utsago “-det finns mer fart att plocka ut ifrån den”

Jonas- fjolårets rookie som är gammal judomästare. Körde ett tungt axelpass igår i bodybuildingsyfte (varför gymmar man annars?) som gjorde att han kände sig seg idag. Snabb. Kommer bli snabbare 2017.

Luis- trogen, klubbens mest fanatiska på tisdagsracen. Väntar fortfarande på sitt stora genombrott men det kommer den dan han slutar träna fyra pass per dag, i sann multsportanda.

Sofia Borg- klubbens hårdast satsande tjej tillsammans med Hanna Höij som veckan till ära är nere i Sardinien och kör Em.
Jag vann tämligen lugnt efter att ha bränt på i starten. Formen är fin…

Thinken fick slita idag, tillsammans med min fina Triton från Greentip. Finns att testa på klubben eller kontakta Kajaksidan.


The results

Marre

Be first to comment